Урок домашнього читання (8 клас)

Клас: 8-Є для паралелі 8 класів
Школа: Гімназія "Троєщина" Деснянського району м. Києва
Вчителі-методисти: Бизова Н.І., Савченко Т.О.
Дата: 19.02.2015

Тема уроку: Конан Дойль. Спілка рудих
Практична мета: Систематизувати знання про Конан Дойля і його роботу “Спілка рудих”; вдосконалити навички говоріння та аудіювання зі здісненням учнями театралізації твору.Освітня: Розвивати креативні навички театрального мистецтва за темою і започаткувати разом з учнями театральний онлайн майданчик в раніше створеній в мережі Інтернет навчальній учнівській англомовній мистецькій вітальні Magic Land.
Виховна: Виховувати культуру англомовного спілкування, бажання вивчати англійську мову, а також уміння двох груп класу співпрацювати і представити результати своєї праці.
Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, мережа Інтернет, учнівські персональні вебсторінки навчальної платформи Wiki Land, мистецької вітальні Magic Land, порталу вільної журналістики “Troyeshchyna Land”, декорації, театральні костюми, сцена актової зали.

Хід уроку
I. Вступ
Почато
к уроку. Вступне звернення вчителів до глядачів у залі.
Hello everybody. It's our great pleasure to welcome you here and give the floor to the students of 8-E form who are anxious to talk about Conan Doyle and his book The Red-Headed League, and present their performance based on the book. Be ready to answer their questions at the end of the lesson. You will also get a task to post some of your answers on our English “Troyeshchyna Land” web site after home watching a video about The Red-Headed League in 22nd century.
II. Основна частина.
1. Ведучі під знайому мелодію з серії про Шерлока Холмса виходять і зупиняються перед сценою.
- Hello, ladies and gentlemen
- Welcome to the Red-Headed League, written by Sir Artur Conan Doyle.
2. Сім учнів з опорою на презентацію розповідають про результати пошукової роботи в Інтернеті:
1) Інформація про Конан Дойля.
Учень 1:
Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930), born in Edinburgh, in Scotland, is best known as the creator of Sherlock Holmes. After first working as a doctor, he started writing, and soon became one of the world's best-known authors.
Учень 2:
At med school, Doyle met his mentor, Professor Dr. Joseph Bell, whose keen powers of observation would later inspire Doyle to create his detective character, Sherlock Holmes.
Учень 3:
QUICK FACTSУчень 4:NAME
Учень 3:
Arthur Conan Doyle
Учень 4:
OCCUPATION
Учень 3:
Doctor, Author, Journalist
Учень 4:
BIRTH DATE
Учень 3:
Учень 4:
DEATH DATE
Учень 3:
July 7, 1930
Учень 4:
EDUCATION
Учень 3:
Учень 3:
Edinburgh, Scotland
Учень 4:
PLACE OF DEATH
Учень 3:
2) Інформація про головних героїв Шерлока Холмса та Доктора Ватсона
Учень 5:
It is the end of the nineteenth century, and Sherlock Holmes, the world-famous detective, lives at 221B Baker Street in London. The great capital is a rainy, foggy city, where the police often have difficulty in catching criminals. Luckily, Holmes is there to help them, but only if a case is interesting enough.
Учень 4:
As a gentleman, Holmes often carries a stick
Учень 3:
The detective is described (or demonstrated) as possessing above-average physical strength. Holmes is an adept bare-knuckle fighter.
Учень 4:
Sherlock is also multilingual; he knows how to speak multiple different languages.
Sherlock also has an acute sense of smell
Учень 6:
Holmes is extremely intelligent, and intelligent people are often impatient with their friends. 'Think, Watson!' he says sharply to the good doctor, who is not as clever or as quick as he is. But he sometimes needs Dr Watson's help, and is grateful for it, especially in a dangerous situation.
Учень 4:
Watson started out as a surgeon.
Учень 3:
Watson is presented as Holmes' biographer.
Учень 7: Sherlock Holmes is the greatest detective the world has ever seen, and he knows it. As the famous bank-robber, John Clay, says to him, 'You think of everything, Mr Holmes. You're very clever.' People come to him with problems that no one, not even the police, can solve. Holmes sits, and thinks, and smokes his pipe, and in the end he finds the answer.
3) Інформація про сюжет глав книги “Спілка рудих”:
Учень 7:
Act 1
Mr Wilson is a shopkeeper. Spaulding helps him in the shop.He finds an advertisement in the newspaper.He thinks the advertisement is just for Mr. Wilson because he has red hair.
Act 2
Wilson and Spaulding visit Ross's office. Mr. Duncan Ross wants a red-headed man to do easy work. To copy from the book for good wages: 4 pounds a week.
Act 3
Wilson decides to do this job. Every day he leaves his shop for Spaulding and goes to Ross's office. He works for 2 months. One day he comes to the office and finds the door closed. He comes to Sherlock Holmes for help.
Holmes finds this case interesting and wants to help him.
Act 4
Holmes comes to Wilson's shop and examines the ground near it. He meets Spaulding and notices his dirty trousers.
He understands everything and asks Dr Watson to help him in the evening.
Act 5
Sherlock Holmes, Dr Watson, Mr Merryweather and Mr Jones meet in Mr Holmes' room. They talk about John Clay and they want to catch him. He is a killer and a thief. Then everybody leaves the room.
Act 6
Mr Holmes, Dr Watson, Mr Merryweather and Mr Jones are inside the bank strong-room. They are inspecting the place. Then Mr Merryweather and Mr Jones hide behind the boxes. They are waiting for John Clay. Suddenly, John Clay and Duncan Ross climb out of the tunnel. Sherlock catches the thief, but Ross runs away. John Clay says that Holmes is very clever.
Act 7
Sherlock Holmes and Dr Watson are in Mr. Holmes' room. They are talking about The Red-Headed League. They recollect John Clay's dirty trousers and the tunnel. They recollect that Mr Spaulding was happy to work for half-wages. Watson says to Sherlock that he is very clever.

3. Учні грають на сцені англомовний спектакль за електронною версією книги “The Red-Headed League”
4. Учні в залі відповідають на питання, які з'являються на екрані після перегляду спектаклю:
1. What kind of books are those written by Conan Doyle?
2. Who is one of the main characters of Doyle's stories?
3.Where did Holmes live in London?
4. Who's Holmes' best friend?
5.What kind of worker did the League need?
6. When did the League invite a new man?
7. How much could the red-headed man get for his job?
8.What job did the red-headed man have to do for the League?
9. What time of the day did the man have to work?
10.How long did Wilson work?
III. Завершення уроку

1. Підведення підсумків уроку
Let's greet the students of 8 form and thank them for the lesson.
2. Домашнє завдання:
Your home task is to watch the video “The Red-Headed League in the 22 century” on our “Troyeshchyna Land” web site and post the answers to the questions. Also, have fun with The Red-Headed League Quiz.


Матеріали уроку:
1. Електронна версія книги The Red-Headed League
2. Учнівська онлайн презентація-супровід представлення пошукової інформації та декорації для вистави
3. Вчительска онлайн презентація з інструкцією виконання домашнього завдання http://www.slideshare.net/BsByzova/the-red-headed-league-22-century-film
4. Оголошення про виставу на учнівському англомовному Інтернет порталі “Troyeshchyna Land” та відео “The Red-Headed League in 22 Century” для перегляду після уроку вдома та виконання завдання.
5. Мистецька онлайн вітальня “Magic Land” для перегляду відео уроку та спектаклю.
https://wikitv313.blogspot.com/p/magic-land.html
6. Онлайн тест. The Red-Headed League. A Quiz

No comments: